Klub rozhlasové analytické publicistiky
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Věra Šťovíčková

Goto down

Věra Šťovíčková Empty Věra Šťovíčková

Příspěvek pro jka 28.10.20 18:42

Přátelé,
Kdo jste nesledovali v pátek 23.10.2020 od 20:05 pořad Archiv Plus o Věře Šťovíčkové – Heroldové, poslechněte si ho z audioarchivu. Strávíte příjemnou půlhodinku s autorkou pořadu Klárou Kučerovou a legendární rozhlasovou zpravodajkou Věrou Šťovíčkovou, jejíž nedožité devadesátiny letos vzpomínáme. Paní Věra mluví ze záznamu upřímně a otevřeně o svém životě, o Rozhlase, a tím i o našich dějinách v šedesátých až devadesátých letech 20. století. Na těžké a dramatické chvíle vzpomíná spíše s úsměvným nadhledem. Autorka sestavila pořad velmi dobře.
Kolegové posluchači, zajímal by mne Váš názor – pochopitelně i v případě, že bude opačný než ten můj. Od toho přece máme naše Diskusní fórum.
Pevné zdraví Vám přeje Jiří Kalibera, Praha Modřany, 28.10.2020.

jka

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 16. 02. 19

Návrat nahoru Goto down

Věra Šťovíčková Empty K Věře Šťovíčkové-Heroldové a Jirkově podnětu

Příspěvek pro Roman 09.11.20 12:52

Ahoj Jirko,

se zpožděním reaguji na Tvůj tip k poslechu. Pořad si rád poslechnu. O Věře Šťovíčkové-Heroldové se dá dohledat řada informací. Kromě Tebou uvedeného pořadu Kláry Kučerové ("Zahraniční zpravodajku Čs. rozhlasu nezlomila ani StB. Dva životy Věry Šťovíčkové-Heroldové", Archiv Plus, https Dvojtečkaa2Lomítka plus.rozhlas.cz/zahranicni-zpravodajku-cs-rozhlasu-nezlomila-ani-stb-dva-zivoty-very-stovickove-8345738) před dvěma roky (24. 5. 2018) na ČRo Plus odvysílali v pořadu Portréty Davida Hertla díl "Věra Šťovíčková-Heroldová byla u všeho, co se dělo v éteru po 21. srpnu 1968. Pak přišla výpověď" (https Dvojtečkaa2lomítka plus.rozhlas.cz/vera-stovickova-heroldova-byla-u-vseho-co-se-delo-v-eteru-po-21-srpnu-1968-pak-7226180). O Věře Šťovíčkové toho mnoho nevím, většinou jsem na její jméno zaslechl ve dvou souvislostech: 1/ zahraniční africká zpravodajka, která nemohla po srpnu ´68 dál působit v Rozhlase. Pro mě jsou známější jména jako Jiří Dienstbier, Jan Petránek, která se vztahují k 60. letům. Nejsem pamětníkem, příjmení Štovíčková-Heroldová mi znělo netradičně a zapamatoval jsem si ho. 2/ podruhé jsem na její jméno narazil v souvislosti s překlady. Rád si občas přečtu cestopisnou knihu nebo knihu od autora z nějakého netradičního státu. V jednom období jsem s oblibou četl knihy afrických autorů jako třeba Meja Mwangi - Rej švábů (román keňského spisovatele, který přeložil Michael Žantovský) nebo taky Ben Okri - Hladová cesta (tlustý román nigerijského spisovatele, který přeložila právě Věra Heroldová). Afričtí autoři do knih leckdy zahrnovali témata náboženství, šamanství. Mám rád i knihy autorů tzv. magického realismu (spisovatel Salmana Rushdieho), kde se prolíná realita a fantazie a někdy se to nedá odlišit, a v podobném duchu bývají knihy afrických autorů, člověk může na svět nahlédnout jiným pohledem a zároveň se dozví něco z historie (kolonialismu), Věra Heroldová si s každým překladem dala práci a poctivě studovala reálie. Určitě má smysl, aby se na vlnách Rozhlasu připomínaly takové inspirativní osobnosti, které dokázaly obstát v historicky složitých dobách, které se svědomím a stály v souladu s ním na správné straně a které, i když zažívaly strasti a pronásledování a nepřízeň, nezatrpkly a zachovali si nadhled a úsměv a optimismus. Československý rozhlas před rokem ´89 i třeba v 60. letech byl úplně odlišný od dnešní doby, kdy je všude kolem nás množství dostupných informací, kdy existuje množství soukromých rozhlasových stanic i množství stanic Českého rozhlasu. Nabízí se otázka, jestli ještě dnes tvoří přítomnou podobu Českého rozhlasu nějaké osobnosti formátu Věry Heroldové - osobnosti, které by dokázal vyjmenovat běžný rozhlasový posluchač - nebo jestli jsou osobnosti přehlušovány vrstvami každodenních posluchači konzumovaných informací? Koho Ty, Jirko, i vy další považujete za osobnosti z řad pracovníků Českého rozhlasu (nejen ze stanice Plus)?

Roman
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Věra Šťovíčková Empty osobnosti v Českém rozhlase

Příspěvek pro jka 31.01.21 17:02

Odpovím jen stručně na Romanovu obsažnou stať z 9.11.2020.
Já jsem pořad o Věřě Šťovíčkové poslouchal napřed hlavně proto, že byl dobře udělán. Teprve při jeho poslechu jsem se blíže seznámil s osobností statečné paní Věry.
A kdybych měl odpovědět na otázku, které osobnosti vidím v současném Rozhlase, řekl bych: Jan Fingerland, Lída Rakušanová, Jana Klímová, Milan Slezák, David Hertl.
A další bych mohl jmenovat příště.
Jirka

jka

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 16. 02. 19

Návrat nahoru Goto down

Věra Šťovíčková Empty Re: Věra Šťovíčková

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru